Ziskejte penize za prijem emailu a SMS od ceske spolecnosti
Získejte peníze za příjem emailů a SMS od české společnosti

 Železnice v podkroví 

 

      Doslova v železniční muzeum proměnil podkroví svého domu Jaroslav Navrátil z vesničky Vrceň na jižním Plzňsku. Na bezmála dvaceti metrech čtverečních je 105 metrů kolejí, 65 výhybek, to vše propojeno kilometrem a čvrt vodičů. Na kolejišti lze zhlédnout 56 lokomotiv a téměř dvě stovky vagonů.
      Jaroslav Navrátil sám vyrobil na tři tisíce stromků, postavil rovněž funkční kabinovou lanovku.
První modelový vláček dostal v sedmi letech. Z hračky, kterou dostala v dětství většina kluků, se pro stavebního technika stal koníček na celý život.
      Vláčky v měřítku 1:120 Jaroslav Navrátil nejdřív sbíral a doma stavěl maximálně do vitrín. "V devatenácti letech jsem si postavil velkou kruhovou výtopnu i s točnou, se kterou držím republikový rekord díky její velikosti. Zpočátku jsem kolem ní měl zkušební okruh, ale teď už je začleněná do kolejiště, které buduji devátým rokem," říká Jaroslav Navrátil.
     Na rozdíl od většiny podobných velkých kolejišť zůstává Navrátil u ručního řízení. "Digitální řízení je hezké, ale mě neláká naťukat data do počítače a pak se jen dívat," tvrdí.
     U Navrátilů často zvoní telefon. Lidé si domlouvají termíny prohlídek. "Už si musím všechno psát do diáře, zájem lidí je obrovský. A návštěvníci nám nosí i věci, které se vztahují k historii železnice, nebo třeba i mašinky, které našli doma jako pozůstatky po svém dětství. Bez takových lidí bychom železniční expozici naměli tak velkou," vysvětluje Jaroslav Navrátil.
     "Až do poloviny února mám pro lidi, kteří se k nám přijdou podívat, velké překvapení - noční provoz. Když se zešeří, svítí na modelu lampy v ulicích , domy, světlo na vrcholu rozhledny i osobní vozy vlaků," vysvětluje modelář.
     Jaroslav Navrátil připravuje další rozšíření obřího modelu. "Dostal jsem plány, jak vypadalo nádraží v nedalekém Nepomuku za Rakousko-Uherska. Začnu ho stavět a napojím ke stávajícímu modelu," vysvětluje Jaroslav Navrátil.
     Prohlídky je nutné si objednat na telefonním čísle 371 580 188.

 I Sbírej fazole a získáš super věci

 Publikováno: 5. července 2006
 Autor:            hans.st
 Čerpáno         
 Související odkazy:  kolejiště Sokolov, kolejiště Hamburk
 

 Zpět